EMK105BJ105KV8F is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 566
Walsin Technology Corporation
KYOCERA AVX
KEMET
KEMET
YAGEO
YAGEO
Image for EMK105BJ105KV8F is not available
EMK105BJ105KV8F
DigiKey Part Number
587-EMK105BJ105KV8FTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-EMK105BJ105KV8FCT-ND - Cut Tape (CT)
587-EMK105BJ105KV8FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMK105BJ105KV8F
Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
EMK105BJ105KV8F Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)