TSM60NE069PW C0G
DigiKey Part Number
1801-TSM60NE069PWC0G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSM60NE069PW C0G
Description
600V, 51A, SINGLE N-CHANNEL HIGH
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 51A (Tc) 417W (Tc) Through Hole TO-247
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TSM60NE069PW C0G Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
6V @ 3.5mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
86 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3566 pF @ 300 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
417W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V, 12V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
60mOhm @ 17A, 12V