1V5KE160A is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 4,918
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
YAGEO
Comchip Technology
219V Clamp 6.8A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201AD
1V5KE160A
DigiKey Part Number
1V5KE160ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1V5KE160A
Description
TVS DIODE 136VWM 219VC DO201AD
Detailed Description
EDA/CAD Models
1V5KE160A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
136V
Voltage - Breakdown (Min)
152V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
219V