1.5KE160A
DigiKey Part Number
1.5KE160ATR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE160ACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE160A
Description
TVS DIODE 136VWM 219VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
219V Clamp 6.9A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5KE160A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
136V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
152V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
219V