1.5KE150A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Diotec Semiconductor
In Stock: 568
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 1,745
Datasheet
207V Clamp 7.6A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE150A
DigiKey Part Number
1801-1.5KE150ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE150A
Description
TVS DIODE 128VWM 207VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1.5KE150A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
128V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
143V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
207V