NA-100M-6911
DigiKey Part Number
1664-1592-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NA-100M-6911
Description
XTAL OSC OCXO 100.0000MHZ SNWV
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 MHz OCXO Sine Wave Oscillator 5V 6-DIP (0.750", 19.05mm), 5 Leads
Category
Voltage - Supply
5V
Mfr
Frequency Stability
±50ppb
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Packaging
Box
Current - Supply (Max)
950mA
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Base Resonator
Package / Case
6-DIP (0.750", 19.05mm), 5 Leads
Type
Size / Dimension
1.015" L x 1.015" W (25.78mm x 25.78mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)