SMH100-LPSE-D25-RA-BK
DigiKey Part Number
S9234-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMH100-LPSE-D25-RA-BK
Description
CONN HEADER R/A 50POS 1MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 50 position 0.039" (1.00mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.071" (1.80mm)
Series
Contact Length - Post
0.102" (2.60mm)
Insulation Height
0.122" (3.10mm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
1A