NREC039SABC-M30RC
DigiKey Part Number
S1013EC-39-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NREC039SABC-M30RC
Description
CONN HEADER SMD 39POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 39 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NREC039SABC-M30RC Models
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Alternate Length
CONN HEADER SMD 40POS 2.54MM
In-Stock: 1247
CONN HEADER SMD 38POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER SMD 37POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 36POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 35POS 2.54MM