NREC036SABC-M30RC
DigiKey Part Number
S1013EC-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NREC036SABC-M30RC
Description
CONN HEADER SMD 36POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 36 position 0.100" (2.54mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Number of Rows
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Mounting Type
Base Product Number
Termination
Solder
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER SMD 40POS 2.54MM
In-Stock: 1247
CONN HEADER SMD 39POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER SMD 38POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 37POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 35POS 2.54MM