STTH20R04G-TR
DigiKey Part Number
497-7589-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-7589-1-ND - Cut Tape (CT)
497-7589-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STTH20R04G-TR
Description
DIODE STANDARD 400V 20A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 400 V 20A Surface Mount D2PAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STTH20R04G-TR Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
45 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 400 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Supplier Device Package
D2PAK
Current - Average Rectified (Io)
20A
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 20 A