STS5NF60L
DigiKey Part Number
497-8044-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-8044-1-ND - Cut Tape (CT)
497-8044-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STS5NF60L
Description
MOSFET N-CH 60V 5A 8SO
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 5A (Tc) 2.5W (Tc) Surface Mount 8-SOIC
EDA/CAD Models
STS5NF60L Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
17 nC @ 5 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1250 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
2.5W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
8-SOIC
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
55mOhm @ 2.5A, 10V