SMCJ48CA-TR
DigiKey Part Number
497-6522-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-6522-1-ND - Cut Tape (CT)
497-6522-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ48CA-TR
Description
TVS DIODE 48VWM 100VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100V Clamp 100A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMCJ48CA-TR Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
100A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
100V