SMC50J64CA
DigiKey Part Number
497-SMC50J64CATR-ND - Tape & Reel (TR)
497-SMC50J64CACT-ND - Cut Tape (CT)
497-SMC50J64CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMC50J64CA
Description
TVS DIODE 64VWM 103VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
103V Clamp 47A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMC50J64CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
47A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
64V (Max)
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
71.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
103V