SM15T22AY
DigiKey Part Number
497-10897-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-10897-1-ND - Cut Tape (CT)
497-10897-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM15T22AY
Description
TVS DIODE 18.8VWM 39.3VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
39.3V Clamp 254A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SM15T22AY Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
254A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18.8V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
20.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
39.3V