RNCF0402BKE49R9 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Direct
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 14,844
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
Susumu
YAGEO
Upgrade
Susumu
Upgrade
In Stock: 8
49.9 Ohms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
RNCF0402BKE49R9
DigiKey Part Number
RNCF0402BKE49R9-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCF0402BKE49R9
Description
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 1/10W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNCF0402BKE49R9 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)