SMBJ15CA
DigiKey Part Number
1655-SMBJ15CATR-ND - Tape & Reel (TR)
1655-SMBJ15CACT-ND - Cut Tape (CT)
1655-SMBJ15CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ15CA
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24.4V Clamp 24A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
24A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V