SMAJ40CA
DigiKey Part Number
1655-SMAJ40CATR-ND - Tape & Reel (TR)
1655-SMAJ40CACT-ND - Cut Tape (CT)
1655-SMAJ40CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ40CA
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
64.5V Clamp 6.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V