1.5KE200CA
DigiKey Part Number
1655-1.5KE200CATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE200CA
Description
TVS DIODE 171VWM 274VC DO201AD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
274V Clamp 5.5A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201AD
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
171V
Package / Case
DO-201AD, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
190V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
274V