SMT-024-012VW
DigiKey Part Number
4797-SMT-024-012VW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMT-024-012VW
Description
AC/DC 24V 12W COMPACT IP67
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500mA 24V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Voltage - Output
24V
Manufacturer
Smarts Electronic & Technology
Current - Output (Max)
500mA
Series
Power (Watts)
12 W
Packaging
Box
Voltage - Isolation
2 kV
Part Status
Active
Features
OCP, OTP, SCP
DigiKey Programmable
Not Verified
Ratings
IP67
Type
Constant Voltage
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Topology
AC DC Converter
Efficiency
81%
Number of Outputs
1
Termination Style
Wire Leads
Voltage - Input (Min)
90VAC
Size / Dimension
2.64" L x 1.18" W x 0.79" H (67.0mm x 30.0mm x 20.0mm)
Voltage - Input (Max)
265VAC