RACV04-24
DigiKey Part Number
945-2946-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACV04-24
Description
LED DRIVER CV AC/DC 24V 170MA
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
170mA 24V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
170mA
Manufacturer
Recom Power
Power (Watts)
4 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Packaging
Box
Features
OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP65
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Type
Constant Voltage
Efficiency
75%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Size / Dimension
1.50" L x 1.06" W x 0.83" H (38.0mm x 27.0mm x 21.0mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CB, CE, cETLus, ENEC
Voltage - Input (Max)
264VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
24V