MU425S12EC-VIEW-B
MU425S12EC
DigiKey Part Number
271-MU425S12EC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MU425S12EC
Description
AC/DC CONVERTER 12V 264W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 300 VDC Input
Category
Applications
Medical
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Efficiency
88%
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
6.20" L x 3.30" W x 1.62" H (157.5mm x 83.8mm x 41.1mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 300 VDC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
Current - Output 1
22 A