MB60S24K is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
SL POWER / Advanced Energy
In Stock: 0
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input
MB60S Series
MB60S24K
DigiKey Part Number
271-2841-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MB60S24K
Description
AC/DC CONVERTER 24V 60W
Detailed Description
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
88%
Operating Temperature
-10°C ~ 80°C (With Derating)
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 1.00" H (76.2mm x 50.8mm x 25.4mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
2.5 A