SIT9025AA-13R18ED27.000000
DigiKey Part Number
1473-SIT9025AA-13R18ED27.000000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT9025AA-13R18ED27.000000
Description
MEMS OSC XO 27.0000MHZ LVCMOS
Customer Reference
Detailed Description
27 MHz XO (Standard) LVCMOS Oscillator 1.8V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Frequency Stability
±50ppm
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Series
Spread Spectrum Bandwidth
±0.515%, Center Spread
Packaging
Strip
Current - Supply (Max)
8mA
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q100
Supplier Device Package
4-PQFN (2.5x2)
Function
Enable/Disable
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Output
LVCMOS
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Voltage - Supply
1.8V
Current - Supply (Disable) (Max)
6mA