SIT8918BE-71-18E-99.532800
DigiKey Part Number
1473-SIT8918BE-71-18E-99.532800-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT8918BE-71-18E-99.532800
Description
MEMS OSC XO 99.5328MHZ LVCMOS LV
Customer Reference
Detailed Description
99.5328 MHz XO (Standard) LVCMOS, LVTTL Oscillator 1.8V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
1.8V
Mfr
Frequency Stability
±20ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Strip
Current - Supply (Max)
4.5mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
4-PQFN (2x1.6)
Frequency
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)