SIT8008BI-23-18E-14.318180
DigiKey Part Number
1473-SIT8008BI-23-18E-14.318180-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT8008BI-23-18E-14.318180
Description
MEMS OSC XO 14.31818MHZ H/LVCMOS
Customer Reference
Detailed Description
14.31818 MHz XO (Standard) HCMOS, LVCMOS Oscillator 1.8V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
1.8V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)
4.1mA
Supplier Device Package
4-PQFN (3.2x2.5)
Frequency
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Output
HCMOS, LVCMOS
Current - Supply (Disable) (Max)
4mA