SIT5356AICFQG28IT-10.000000
DigiKey Part Number
1473-SIT5356AICFQG28IT-10.000000TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT5356AICFQG28IT-10.000000
Description
MEMS OSC TCXO 10.000000 MHZ CLIP
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 MHz DCTCXO Clipped Sine Wave Oscillator 2.8V Enable/Disable 10-SMD, No Lead
Category
Frequency Stability
±100ppb
Mfr
Absolute Pull Range (APR)
±5.31ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Supply (Max)
53mA
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.042" (1.06mm)
Output
Clipped Sine Wave
Current - Supply (Disable) (Max)
51mA
Voltage - Supply
2.8V