SIT5356AICFQ-30E0-10.000000
DigiKey Part Number
1473-SIT5356AICFQ-30E0-10.000000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT5356AICFQ-30E0-10.000000
Description
MEMS OSC TCXO 10.0000MHZ
Customer Reference
Detailed Description
10 MHz TCXO Clipped Sine Wave Oscillator 3V Enable/Disable 10-SMD, No Lead
Category
Output
Clipped Sine Wave
Mfr
Voltage - Supply
3V
Series
Frequency Stability
±100ppb
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)
0.042" (1.06mm)