SIT5356AICFN-28N0-16.384000
DigiKey Part Number
1473-SIT5356AICFN-28N0-16.384000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT5356AICFN-28N0-16.384000
Description
MEMS OSC TCXO 16.3840MHZ
Customer Reference
Detailed Description
16.384 MHz TCXO Clipped Sine Wave Oscillator 2.8V 10-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
2.8V
Mfr
Frequency Stability
±250ppb
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.042" (1.06mm)