SIT2024BM-S2-33E-40.000000G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SIT2024BM-S2-33E-40.000000G |
Description | MEMS OSC XO 40.0000MHZ LVCMOS LV |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 40 MHz XO (Standard) LVCMOS, LVTTL Oscillator 3.3V Enable/Disable SC-74A, SOT-753 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SIT2024BM-S2-33E-40.000000G Models |
Category | Voltage - Supply 3.3V |
Mfr | Frequency Stability ±25ppm |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Supply (Max) 4.8mA |
Part Status Active | Ratings AEC-Q100 |
Base Resonator | Mounting Type Surface Mount |
Type | Package / Case SC-74A, SOT-753 |
Frequency | Supplier Device Package SOT-23-5 |
Function Enable/Disable | Size / Dimension 0.114" L x 0.063" W (2.90mm x 1.60mm) |
Output LVCMOS, LVTTL | Height - Seated (Max) 0.057" (1.45mm) |