EL100D5-05
DigiKey Part Number
CC1780-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EL100D5-05
Description
SSR RELAY SPST-NO 5A 3-100V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EL100D5-05 Models
Category
Voltage - Input
4 ~ 8VDC
Mfr
Voltage - Load
3 V ~ 100 V
Series
Load Current
5 A
Packaging
Bulk
On-State Resistance (Max)
40 mOhms
Part Status
Active
Termination Style
Quick Connect - 0.187"/0.250"
Mounting Type
Chassis Mount
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C