DR22C60D32VRJ
DigiKey Part Number
172-DR22C60D32VRJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR22C60D32VRJ
Description
SSR RELAY, DIN RAIL MOUNT 22.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A)
Category
Output Type
AC
Mfr
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Series
Voltage - Load
48 V ~ 600 V
Packaging
Bulk
Load Current
32 A
Part Status
Active
Termination Style
Spring Terminal
Mounting Type
DIN Rail
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C