BMH1402P02A2A
DigiKey Part Number
4008-BMH1402P02A2A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMH1402P02A2A
Description
MOTOR 140MM IEC 18,5NM IP54 3600
Detailed Description
AC Motor Servomotor 4000 RPM 3.5kW 480VAC
EDA/CAD Models
BMH1402P02A2A Models
Category
RPM
4000 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm)
1728 / 12200
Series
Power - Rated
3.5kW
Size / Dimension
Square - 5.512" x 5.512" (140.00mm x 140.00mm)
Diameter - Shaft
0.945" (24.00mm)
Length - Shaft and Bearing
1.969" (50.00mm)
Mounting Hole Spacing
5.118" (130.00mm)
Voltage - Rated
480VAC