9W1BM24P2H001
DigiKey Part Number
1688-2472-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9W1BM24P2H001
Description
FAN BLOWER 97.1X33MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Blower 24VDC Rectangular/Rounded - 97.1mm L x 95mm H Ball 38.6 CFM (1.08m³/min) 4 Wire Leads
Category
Power (Watts)
15.6 W
Mfr
RPM
Series
Termination
4 Wire Leads
Packaging
Box
Ingress Protection
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 97.1mm L x 95mm H
Weight
0.529 lb (240.00 g)
Width
33.00mm
Current Rating (Amps)
0.650A
Air Flow
38.6 CFM (1.08m³/min)
Voltage Range
20.4 ~ 27.6VDC
Static Pressure
2.160 in H2O (540.0 Pa)