109P0424H901
DigiKey Part Number
1688-109P0424H901-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
109P0424H901
Description
40X10MM 24V DC TACH
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 5.3 CFM (0.148m³/min) 3 Wire Leads
Category
Features
Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
25.0dB(A)
Series
Power (Watts)
960 mW
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Approval Agency
CSA, TUV, UR
Width
10.00mm
Current Rating (Amps)
0.040A
Air Flow
5.3 CFM (0.148m³/min)
Voltage Range
20.4 ~ 27.6VDC
Static Pressure
0.165 in H2O (41.1 Pa)