109E1724M502 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Delta Electronics
In Stock: 0
Fan Tubeaxial 24VDC Round - 172mm Dia Ball 148.0 CFM (4.14m³/min) 2 Wire Leads
Summary of SanAce Cooling Systems
SanAce Server Cooling Fans
109E1724M502
DigiKey Part Number
109E1724M502-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
109E1724M502
Description
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
109E1724M502 Models
Category
Noise
36.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
4.8 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Size / Dimension
Round - 172mm Dia
Weight
1.7 lbs (780.0 g)
Width
51.00mm
Current Rating (Amps)
0.200A
Air Flow
148.0 CFM (4.14m³/min)
Voltage Range
20.4 ~ 27.6VDC
Static Pressure
0.271 in H2O (67.6 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C