109E1724C501
DigiKey Part Number
1688-1042-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
109E1724C501
Description
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Round - 172mm Dia Ball 350.0 CFM (9.80m³/min) 3 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
109E1724C501 Models
Category
Noise
60.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
55.2 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
3 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Size / Dimension
Round - 172mm Dia
Weight
1.7 lbs (780.0 g)
Width
51.00mm
Current Rating (Amps)
2.30A
Air Flow
350.0 CFM (9.80m³/min)
Voltage Range
20.4 ~ 27.6VDC
Static Pressure
1.237 in H2O (308.0 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C