ZSS-112-01-G-D-482
DigiKey Part Number
612-ZSS-112-01-G-D-482-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-112-01-G-D-482
Description
CONN HDR .100" 24POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 24 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZSS-112-01-G-D-482 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Series
Contact Length - Post
0.148" (3.76mm)
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.482" (12.25mm)
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A