CL21B105KOF4PNE
DigiKey Part Number
1276-2929-2-ND - Tape & Reel (TR)
1276-2929-1-ND - Cut Tape (CT)
1276-2929-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL21B105KOF4PNE
Description
CAP CER 1UF 16V X7R 0805
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
CL21B105KOF4PNE Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
General Purpose
Series
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Not For New Designs
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)