0805YC105K4Z2A
DigiKey Part Number
478-KAF21KR71C105KUTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KAF21KR71C105KUCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KAF21KR71C105KUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805YC105K4Z2A
Description
CAP CER 1UF 16V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
0805YC105K4Z2A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)