CL10C080DB81PNC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 7,265
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 838
Upgrade
YAGEO
TDK
TDK
In Stock: 666
Murata Electronics
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 439
Parametric Equivalent
Murata Electronics
8 pF ±0.5pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
CL10C080DB81PNC
DigiKey Part Number
1276-7008-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL10C080DB81PNC
Description
CAP CER 8PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CL10C080DB81PNC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±0.5pF
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)