HSS-C2591-SMT-TR
DigiKey Part Number
HSS-C2591-SMT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSS-C2591-SMT-TR
Description
HEAT SINK TO-263 COPPER
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Sink TO-263 (D²Pak) Copper 2.1W @ 75°C Top Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HSS-C2591-SMT-TR Models
Category
Width
1.020" (25.91mm)
Mfr
Fin Height
0.375" (9.52mm)
Series
Power Dissipation @ Temperature Rise
2.1W @ 75°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
8.15°C/W @ 200 LFM
Part Status
Active
Thermal Resistance @ Natural
35.71°C/W
Type
Top Mount
Material
Package Cooled
Material Finish
Tin
Shape
Rectangular, Fins
Base Product Number
Length
0.591" (15.00mm)