63MXG10000MEFCSN35X40
DigiKey Part Number
1189-2901-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
63MXG10000MEFCSN35X40
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
63MXG10000MEFCSN35X40 Models
Category
Polarization
Polar
Series
Ripple Current @ Low Frequency
4.48 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
5.152 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C