50SGV100M10X10.5 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 684
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 882
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 0
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 58,788
Cornell Dubilier Knowles
TDK
Panasonic Industry
In Stock: 783
Panasonic Industry
Chemi-Con
Taiyo Yuden
Nichicon
Nichicon
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
50SGV100M10X10.5
DigiKey Part Number
1189-50SGV100M10X10.5TR-ND - Tape & Reel (TR)
1189-50SGV100M10X10.5CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-50SGV100M10X10.5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50SGV100M10X10.5
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
50SGV100M10X10.5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
315 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
378 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C