B40940A6107M000
DigiKey Part Number
495-B40940A6107M000TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B40940A6107M000
Description
HYBRID POLYMER SMD 100UF 50V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm @ 100kHz 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Ratings
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.8 A @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C