35ZLG33MEFC5X11
DigiKey Part Number
1189-35ZLG33MEFC5X11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35ZLG33MEFC5X11
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
35ZLG33MEFC5X11 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
72.9 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
405 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
150 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C