25YXG220MEFC6.3X11
DigiKey Part Number
1189-1233-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25YXG220MEFC6.3X11
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
25YXG220MEFC6.3X11 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
25 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C