RSH065N06TB1
DigiKey Part Number
RSH065N06TB1TR-ND - Tape & Reel (TR)
RSH065N06TB1CT-ND - Cut Tape (CT)
RSH065N06TB1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSH065N06TB1
Description
MOSFET N-CH 60V 6.5A 8SOP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 6.5A (Ta) 2W (Ta) Surface Mount 8-SOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RSH065N06TB1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
16 nC @ 5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
900 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2W (Ta)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
8-SOP
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
37mOhm @ 6.5A, 10V