RQ3E150BNTB
DigiKey Part Number
RQ3E150BNTBTR-ND - Tape & Reel (TR)
RQ3E150BNTBCT-ND - Cut Tape (CT)
RQ3E150BNTBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RQ3E150BNTB
Description
MOSFET N-CH 30V 15A 8HSMT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 15A (Ta), 39A (Tc) 2W (Ta), 17W (Tc) Surface Mount 8-HSMT (3.2x3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RQ3E150BNTB Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
45 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3000 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2W (Ta), 17W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
8-HSMT (3.2x3)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.3mOhm @ 15A, 10V