RF201LAM2STFTR
DigiKey Part Number
RF201LAM2STFTR-ND - Tape & Reel (TR)
RF201LAM2STFCT-ND - Cut Tape (CT)
RF201LAM2STFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF201LAM2STFTR
Description
DIODE STANDARD 200V 2A PMDTM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 2A Surface Mount PMDTM
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RF201LAM2STFTR Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
25 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 200 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
2A
Supplier Device Package
PMDTM
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
870 mV @ 2 A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)