RBR5L40ADDTE25
DigiKey Part Number
846-RBR5L40ADDTE25TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RBR5L40ADDTE25CT-ND - Cut Tape (CT)
846-RBR5L40ADDTE25DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBR5L40ADDTE25
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 5A PMDS
Detailed Description
Diode 40 V 5A Surface Mount PMDS
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 40 V
Supplier Device Package
PMDS
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Operating Temperature - Junction
150°C
Current - Average Rectified (Io)
5A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
530 mV @ 5 A